2018 Winners Gallery

Best of Show ($500)
Sponsor: Community Bank
Artist: Sam Collett
Artwork: “Flamenco Aire”

Jon M. Skovlin Memorial for Best Wildlife Representation ($500)
Sponsors: Kirk Skovlin, Richard and Judy Skovlin, Sandra Skovlin Bosley
Artist: Kelli Kobe
Artwork: “Lord of the Selkirks”

People’s Choice - Overall ($300)
Sponsors: Joseph Hardware and WVFA
Artist: Debra Otterstein
Artwork: “Growing Up Country”

People’s Choice - Photography ($300)
Sponsor: Wallowa Valley Photo Club
Artist: Carla Axtman
Artwork: “The Light to Guide You Home”

Best Three-Dimensional Art ($300)
Sponsor: WVFA
Artist: Tamara Stephas
Artwork: “Tethered”

Northwest Cultural Heritage Award ($300)
Sponsor: PacifiCorp/Pacific Power
Artist: Judy Moffit
Artwork: “Pine Needle/Cedar Basket”

Northwest Region Landscape Award ($250)
Sponsor: The Baynes Family
Artist: Kendrick Moholt
Artwork: “Joseph before the Storm”

Director’s Choice ($200)
Sponsor: Bank of Eastern Oregon
Artist: Malcolm Phinney
Artwork: “Late Fall Lostine River”

Best Silent Auction Piece ($50)
Sponsor: WVFA
Artist: Valerie Carson
Artwork: “Sweet Spot”

Artists’ Choice for Best En Plein Air Artist ($225)
Sponsor: WVFA
Artist: Karen Bakke

2016 Festival Winners Gallery

2016 Major AwardsArtist NamePiece Name
Best of Show Tim Norman Harvest
Director’s Choice Melanie Thompson Imnaha Cathedral
Northwest Cultural Heritage Award Linda Reichenbach Going Home
Best Three Dimensional Tom Clevenger Woven Messages
Jon M. Skovlin Memorial for Best Wildlife Representation Phil Burton Wilderness Echo
Northwest Region Landscape Award Carl Rowe Own Drummer
Best Amateur Photography David Leder Look
Best Silent Auction Piece Laurel McGuire Moody Morning
Best Youth Arts Showcase Laurel McGuire Gemsbox
People’s Choice Tim Norman Harvest
People’s Choice Photography Eric Demattos Forgotten Reflection
People’s Choice Youth Arts Showcase Addie Kilgore Stallion

Ribbons

First Place:  Kassie Smith, Todd Telander, David Martin, Jean Falbo, Mary Edwards, Sam Collett, Debbie Lind

Second Place:  Leslie Laviner, Terri Malec, Beatrice Heveran, Susan Flynn, Kirk Campani, Debra Otterstein, Ellen Bishop

Honorable Mention:  Michael Dinning, Malcohn Phinney, Melanie Thompson, Francis Fox, Katherine Taylor, Kyle Evans, Joan Sowada

2015 Festival Winners Gallery

First Place

Sam Collett I See You
Jennifer Hawkins-Connolly Gaia, We are One
Teresa Henke Fall Fantasy
Steve Hilt Waterfall
Debbie McIntosh Waiting
Debra Otterstein Tiger of the Sky
Joan Sowada Remembering When
Melanie Thompson Dancing Shadows

Second Place

Darcy Dolge Roosters of Aran Islands
Steven Hill Waterfall
Steven Hill End of Day
Michael Koloski Peaceable Kingdom
David Martin Painted By An Angel
Megan Perra Leveret at Laughing Jaw
Norma Pfaff Wanna Play
Adam Sims Ashland Creek

Third Place

Bonnie Griffith Dusty Pink
Ellamae Holes Old Man Creek
Jerry Kencke Sheep on Lime Creek Bridge
David Martin Two's A Crowd
Lynne Patton Cherry Blossoms and Haviland
Ruth Powers Colorado Kids
Caprice Scott European Cottages Creamer & Sugar Set
Barbara Thrall Three Pears